Sort by

sawyer has logged 55 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
11
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Sniper

American Sniper

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
09
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry