Sort by

Scott has logged 236 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Simon & the Oaks

Simon & the Oaks

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
The Rink

The Rink

1916
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
18
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Son

The Other Son

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Any Day Now

Any Day Now

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gatekeepers

The Gatekeepers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Planet of Snail

Planet of Snail

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paul Williams Still Alive

Paul Williams Still Alive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Road

On the Road

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn Castle

Brooklyn Castle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Flat

The Flat

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Only the Young

Only the Young

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry