ralph has logged 114 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
A is for Agustin

A is for Agustin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Budots: The Craze

Budots: The Craze

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catching Peace

Catching Peace

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
A Harvest Of Souls

A Harvest Of Souls

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cujo

Cujo

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Not Love You

Never Not Love You

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
1408

1408

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oliver

Oliver

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dory

Dory

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreaming in the Red Light

Dreaming in the Red Light

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry