RSS feed for Mary Beth
  • Blood Harvest

    Blood Harvest

    ★★½

    Absolutely WILD. Tiny Tim was surprisingly amazing.

  • The Devil's Candy

    The Devil's Candy

    ★★★★

    This movie is SWEATY

  • Slender Man

    Slender Man

    ★★

    Like not good but not as bad as I expected?

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    SO GOOD EVEN THE FOURTH TIME

  • WolfCop

    WolfCop

    ★★★

    He’s a wolf AND a cop

  • The VelociPastor

    The VelociPastor

    ★★★★

    Film 7 of Windy City Horrorama.

    Beautiful magnificent dinosaur TRASH

  • Crystal Eyes

    Crystal Eyes

    ★★★

    Film 6 from Windy City Horrorama.

    A campy homage to giallo with a fabulous killer.

  • Bloodline

    Bloodline

    ★★★½

    Film 5 of Windy City Horrorama.

    An absolutely wild serial killer movie.

  • Mutant Blast

    Mutant Blast

    ★★★★½

    Film 4 of Windy City Horrorama

    Masterpiece ARRIVING. Absolutely insane. There’s a giant lobster who fights a dolphin. I love film.

  • Freaks

    Freaks

    ★★★★

    Film 3 of Windy City Horrorama

    Logan but with more emotions, believe it or not

  • The Siren

    The Siren

    ★★★★

    Film 2 of Windy City Horrorama

    A prime example of my favorite genre: women who are monsters fall in love

  • Blood Paradise

    Blood Paradise

    ★★½

    Film 1 of Windy City Horrorama.

    Way more toe sucking than anticipated.