ScreeningNotes has logged 40 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who Am I?

Who Am I?

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry