Sort by

ScreeningNotes has logged 45 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maelström

Maelström

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Priest

Priest

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry