Sort by

ScreeningNotes has logged 366 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of the Swordsman

The Legend of the Swordsman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swordsman

Swordsman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love in a Fallen City

Love in a Fallen City

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Time Will Come

Our Time Will Come

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Song of the Exile

Song of the Exile

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sand

Sand

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Xiao Kang

Xiao Kang

2015
×
Edit this entry  
04
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salvatore Giuliano

Salvatore Giuliano

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night

The Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Wandering

Wandering

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Borrowed Life

A Borrowed Life

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry