Sort by

ScreeningNotes has logged 230 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Shin Ultraman

Shin Ultraman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night

The Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower

Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carmen from Kawachi

Carmen from Kawachi

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
BraveStorm

BraveStorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gundam Wing: The Endless Waltz

Gundam Wing: The Endless Waltz

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shin Kamen Rider

Shin Kamen Rider

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mobile Suit Gundam Hathaway

Mobile Suit Gundam Hathaway

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry