RSS feed for emma!
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rink

The Rink

1916
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Bolt

Bolt

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Edit this entry  
07
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★½
Edit this entry  
07
Brave

Brave

2012
×
★★
Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry