emma! has logged 31 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marty

Marty

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry