Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
31
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
Edit this entry  
31
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twins

Twins

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Edit this entry  
20
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
05
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kids

Kids

1995
×
Edit this entry  
31
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Love

Love

2015
×
½
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
22
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
Read prior review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
05
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
Edit this entry  
15
Thelma

Thelma

2017
×
Edit this entry  
09
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
25
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Edit this entry  
25
Tangerines

Tangerines

2013
×
Edit this entry  
23
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harvey

Harvey

1950
×
Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read prior review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
05
The Producers

The Producers

1967
×
Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
Edit this entry  
02
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
19
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
Read prior review Edit this entry  
11
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
Edit this entry  
30
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read prior review Edit this entry  
21
Wasteland

Wasteland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry