Jay has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Flowers

City of Flowers

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Skylab

Skylab

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
MIGHTY ROBO V

MIGHTY ROBO V

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Henry

Henry

2021
×
★★
Edit this entry  
27
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Are Mine

You Are Mine

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Succeed in Business Without Really Trying

How to Succeed in Business Without Really Trying

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night Infinite

The Night Infinite

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lorna

Lorna

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Viva Viva Escolta

Viva Viva Escolta

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waiting for Sunset

Waiting for Sunset

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sparks

Sparks

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Disappear Completely

How to Disappear Completely

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Patintero: Ang Alamat ni Meng Patalo

Patintero: Ang Alamat ni Meng Patalo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fun Facts

Fun Facts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Astigmatism

Astigmatism

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kapok Tamod Engkanto

Kapok Tamod Engkanto

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Devotion

Devotion

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monday

Monday

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Iskalawags

Iskalawags

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Short History of a Few Bad Things

A Short History of a Few Bad Things

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Budots: The Craze

Budots: The Craze

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Maybe Aliens

Maybe Aliens

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Junilyn Has

Junilyn Has

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fatima Marie Torres and the Invasion of Space Shuttle Pinas 25

Fatima Marie Torres and the Invasion of Space Shuttle Pinas 25

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sex Warriors and the Samurai

The Sex Warriors and the Samurai

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month

Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manila Skies

Manila Skies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life's Pedal

Life's Pedal

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Country in Moving Pictures

A Country in Moving Pictures

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond Nothing

Beyond Nothing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry