Jay has logged 44 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
3rd World Hero

3rd World Hero

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Islands

Islands

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
20
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
20
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Amen

Amen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rakenrol

Rakenrol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Date With Jao Mapa

A Date With Jao Mapa

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bwakaw

Bwakaw

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maalinsangan ang Gabi

Maalinsangan ang Gabi

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Sun

A Sun

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Speck in the Water

A Speck in the Water

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Comet

Comet

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry