Scumbalina has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
David Foster: Off the Record

David Foster: Off the Record

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Trashmonger Christmas Talent Show Spectacular!

The Trashmonger Christmas Talent Show Spectacular!

×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Red Lips

Red Lips

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Ballad of Genesis and Lady Jaye

The Ballad of Genesis and Lady Jaye

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deserts

Deserts

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Everlasting Pine

Everlasting Pine

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Kind of Meat You Can't Buy at the Store

The Kind of Meat You Can't Buy at the Store

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oh! My Mother

Oh! My Mother

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Cannibal Cult

Cannibal Cult

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Junior War

Junior War

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Item Falls

Item Falls

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Comma Boat

Comma Boat

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Woman After a Killer Butterfly

A Woman After a Killer Butterfly

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fuego en Castilla (Tactilvisión del páramo del espanto)

Fuego en Castilla (Tactilvisión del páramo del espanto)

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
P.opular S.ky (section-ish)

P.opular S.ky (section-ish)

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Love-Seat: A Portrait of Self

Love-Seat: A Portrait of Self

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★★
Edit this entry  
13
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holiday Weekend

Holiday Weekend

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Birth, the Life and the Death of Christ

The Birth, the Life and the Death of Christ

1906
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Re'Search (Re'Search Wait'S)

The Re'Search (Re'Search Wait'S)

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Placebo Pets

Placebo Pets

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Valentine's Day Girl

Valentine's Day Girl

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Yo! A Romantic Comedy

Yo! A Romantic Comedy

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
(Tommy-Chat Just E-mailed Me.)

(Tommy-Chat Just E-mailed Me.)

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Man of the Graveyard Man

Man of the Graveyard Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mirrors Facing Mirrors

Mirrors Facing Mirrors

2010
×
Edit this entry  
12
White Hole

White Hole

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
Edit this entry  
12
One Ephemeral Mission

One Ephemeral Mission

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Hole

The Hole

1968
×
Edit this entry  
11
Demon Haunt

Demon Haunt

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★★
Edit this entry