Sort by

Nicholas has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★½
Edit this entry  
23
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Astro

Astro

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dad Savage

Dad Savage

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Train

Death Train

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Dragon

The Last Dragon

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Hamlet

Hamlet

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Octagon

The Octagon

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
IO

IO

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
02
Pokémon: Zoroark - Master of Illusions

Pokémon: Zoroark - Master of Illusions

2010
×
Read the review Edit this entry