• Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    “Why don’t you say something? Why don’t you see me? I’m right here. I exist. Here I am. It’s you. You’re not alive. You don’t hear the birds. You’re deaf. Blind. Here I am.”

    A horror film if I’ve ever seen one. A fever dream. A cautionary tale that few appear to truly hear. An endless bog of toxic waste and human suffering that leaves you empty and cold within a muddy puddle of tears, fear, and utter despair. Hollywood’s…

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★★★

    Completely agree with Kubrick. This is the most terrifying film I’ve ever seen.

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★★

    “What have you done to me?”
    “Done to you? You’re the one in control.”


    Such a delicious puzzle of a movie. So daring yet so restrained when it needs to be, so hypnotic and spiritual when it wants to be. I struggle to talk about this film because I’m still desperately trying to piece it together and figure out what exactly it’s wanting to tell me. I think it will take a couple more viewings to really get a firm…

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    “All we did is survive.”
    “That’s enough.”


    Fuck yes. Literally FUCK yes. This is the one I’ve been waiting for from Nolan, I really think this is the film he’s been working towards his whole career. Every complaint I had in my previous reviews fade away as he seems to take every criticism he’s had up to this point and utilizes all of his strengths and everything in his arsenal to bring to life a piece of history that clearly…

  • Following

    Following

    ★★★★

    “Everyone has a box.”


    Quite liked this one. Loved how Hitchcockian it felt this really would make a great companion piece to something like Strangers on a Train. Also caught a direct Kubrick reference (The Shining of course) and I admire how Nolan is drawing from many obvious inspirations in this feature debut and sort of attempting to make sense of how loneliness shapes our actions and how those actions shape our future. This actually feels very similar to Inception…

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★½

    “You don’t owe these people anymore. You’ve given them everything.”


    I honestly don’t have many thoughts on this one. I like it for sure, but it’s certainly not an improvement from The Dark Knight or for Nolan at all for that matter especially coming right off the heels of Inception. The screenplay, score, fight scenes, performances, characters in general, and the overall story just aren’t memorable for me. I enjoy moments here and there I mean Nolan really loves a…

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    “This is what happens when an unstoppable force meets an immovable object.”


    This was the movie that got me into movies. I had never found a film so thrilling and so technically ambitious at the time. The Dark Knight trilogy as a whole had such a huge impact on me discovering different filmmakers and feeling emotionally invested in a cinematic experience. I had never seen anything like The Dark Knight in particular. I had also never ever seen anything like…

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★½

    “This is just the beginning.”


    I like this film. It’s not great, but I must admit I’ve always been a huge Batman person and there are some interesting things worth noting even though as a whole I don’t think this is that remarkable. I really don’t like the opening half hour or so for many reasons. The pacing is all over the place and entirely too rushed, the cinematography and editing are so clunky that I could barely tell what…

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “You’re waiting for a train. A train that will take you far away.”


    I feel like this might be my most difficult review yet because I’m mixed to positive on this movie and there’s many elements at play that I’m still struggling to understand how I feel. I want to start off with my initial thoughts when I rewatched this because I hadn’t seen it in a very long time and even when I used to adore Nolan I just…

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “You always were the better magician. We both know that. But whatever your secret was, you have to agree, mine is better.”


    Both in honor of Inception’s 10th anniversary as well as in anticipation of whenever Tenet actually hits the big screen (if ever) I decided to revisit Mr. Nolan’s filmography. I have kind of an interesting relationship with Nolan but mostly a simple one as of this moment. For starters, I adored I mean ADORED him when I was…

  • Doodlebug

    Doodlebug

    The most Nolan thing I’ve ever seen.

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ½

    I’m gonna be completely honest here, I really REALLY struggled with this one. Struggled to sit through it, struggled to be neutral in my admittedly liberal views on most of the history and situations the film is attempting to cover, and overall I struggled to find anything at all to admire or gain from this film.

    I love nothing more than finally diving into classics I’ve been aware of for years. I’ll never forget my first viewing of films like…