Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghetto Theresienstadt: Deception and Reality

Ghetto Theresienstadt: Deception and Reality

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Playing for Time

Playing for Time

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
Read the review Edit this entry  
21
Genocide

Genocide

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
20
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What About Dick?

What About Dick?

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Virus

Virus

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Virus

Virus

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry