SeaGreen_Cineas has logged 80 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Virus

Virus

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Virus

Virus

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Road to Bali

Road to Bali

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
April Fool's Day

April Fool's Day

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blackenstein

Blackenstein

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prophecy II

The Prophecy II

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Beloved

13 Beloved

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry