Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fiancés of the Bridge Mac Donald

The Fiancés of the Bridge Mac Donald

1961
×
★★½
Edit this entry  
21
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
O saisons, ô châteaux

O saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★
Edit this entry  
16
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Apiyemiyekî?

Apiyemiyekî?

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★½
Edit this entry  
05
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
31
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★½
Edit this entry  
31
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★
Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Enoch Arden

Enoch Arden

1911
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Queen Kelly

Queen Kelly

1932
×
★★★★
Edit this entry  
21
High and Dizzy

High and Dizzy

1920
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mothering Heart

The Mothering Heart

1913
×
★★★½
Edit this entry  
19
Workers for the Good Lord

Workers for the Good Lord

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

1914
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Money Mad

Money Mad

1908
×
★★★
Edit this entry  
10
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Battle of Elderbush Gulch

The Battle of Elderbush Gulch

1913
×
★★★★
Edit this entry