sean_chavel has logged 260 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kundun

Kundun

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry