Sort by

Sean has logged 326 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
At Any Price

At Any Price

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Reality

Reality

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunlight Jr.

Sunlight Jr.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Single Shot

A Single Shot

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry