Sort by

Sean has logged 37 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scoop

Scoop

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apostle

The Apostle

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Best Friend

My Best Friend

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry