Sort by

Sean has logged 241 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry