Sean has logged 88 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Edit this entry  
31
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Primary

Primary

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Kindred

Kindred

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Penn

Citizen Penn

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Apples

Apples

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Big Scary “S” Word

The Big Scary “S” Word

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pink Skies Ahead

Pink Skies Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Really Love

Really Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
My Psychedelic Love Story

My Psychedelic Love Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
Edit this entry