• Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★½

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Glass

    ★★★½

  • Vice

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Girl in the Spider's Web

    ★★★

  • Venom

  • Black Earth Rising

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Ben Is Back

    ★★★★

  • Outlaw King

    ★★★★

  • Peterloo

    ★★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • The Equalizer 2

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★½

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Whitney

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Nothing Like a Dame

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • The More You Ignore Me

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • King in the Wilderness

    ★★★★★

  • Jane Fonda in Five Acts

    ★★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Searching

    ★★★½

  • The Commuter

    ★★★

  • The Post

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

  • Wonder

    ★★★★

  • Errementari: The Blacksmith and the Devil

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Spielberg

    ★★★★★

  • Marshall

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Shock and Awe

    ★★★½

  • The Wife

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Borg vs McEnroe

    ★★★

  • Hostiles

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★