Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sean Leyes

Sean Leyes

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Sean
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sean’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit 2019

    ★★★★★ Watched by Sean Leyes 21 Oct 2019

    Heartfelt, heartbreaking. 
    The quintessence of satire. 
    My new fav this year?

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Watched by Sean Leyes 17 Oct 2019

    Hits each emotion 
    And covers ev’ry genre
    With rare perfection.

  • The Addams Family

    The Addams Family 2019

    ★★★★ Watched by Sean Leyes 13 Oct 2019

    Snaps to MGM
    For a successful update
    Of this classic fam.

  • Fractured

    Fractured 2019

    ★★★ Watched by Sean Leyes 12 Oct 2019

    Essentially just
    Flightplan in a hospital. 
    I still dug it though.

  • Jexi

    Jexi 2019

    ★ Watched by Sean Leyes 10 Oct 2019

    Frustratingly bad. 
    Hey Siri, erase this film 
    From my memory.

  • Lucy in the Sky

    Lucy in the Sky 2019

    ★ Watched by Sean Leyes 09 Oct 2019

    It seems like the theme
    For this year’s space movies is
    Bore your audience.

  • Joker

    Joker 2019

    ★★★★★ Watched by Sean Leyes 03 Oct 2019

    Went twice in two days 
    To soak up ev’ry drop of 
    Joaquin’s performance.

  • Abominable

    Abominable 2019

    ★★★ Watched by Sean Leyes 02 Oct 2019

    A big fluffy film 
    With breathtaking scenery
    And beautiful score.

  • Judy

    Judy 2019

    ★★★★ Watched by Sean Leyes 29 Sep 2019

    The best example 
    Of embodiment I’ve seen
    In a biopic.

  • Ad Astra

    Ad Astra 2019

    ★★ Watched by Sean Leyes 24 Sep 2019

    More like Add Extra 
    Caffeine to your system to
    Make it through this one.

  • The Goldfinch

    The Goldfinch 2019

    ★ Watched by Sean Leyes 21 Sep 2019

    Like the film’s antiques,
    Awkwardly pieced together. 
    Guess I’ll try the book...

  • It Chapter Two

    It Chapter Two 2019

    ★★★★ Watched by Sean Leyes 17 Sep 2019

    Perfect adult cast
    Despite running too long and
    CG overkill.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro