RSS feed for Sean
  • Deadwood: The Movie

    Deadwood: The Movie

    ★★★★

    "We're all of us haunted by our own fucking thoughts. So make friends with the ghost. It ain't going fuckin' anywhere."

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★★

    But maybe Jerry Goldsmith was the real auteur all along.

  • Babylon

    Babylon

    ★★★½

    “Director Franco Rosso’s rough-and-tumble portrait of immigrant life in the slums of Thatcher’s England is having its belated American theatrical release both 39 years late and depressingly right on time. The gasp-inducing final shot hangs in the air deliberately unresolved, like the racist hatred and police brutality that plague our communities still.” - WBUR’s The ARTery, 05/20/2019

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★½

    The magic of these movies isn’t just the swiftness with which Keanu crushes an assassin’s windpipe using a library book but also the conscientiousness with which he places it back on the shelf when he’s done.

  • Big Time

    Big Time

    ★★★★

    You’re innocent when you dream.

  • Non-Fiction

    Non-Fiction

    ★★★★

    “Assayas has got a lot of ideas about how living in a digital realm has altered our attitudes toward art and culture, and he crams just about all of them into the guise of a sly sex comedy. He’s couched at least three movies’ worth of complex concepts inside an old-fashioned bedroom farce. It’s like a TED Talk in which everybody’s screwing and I loved it.” - WBUR’s The ARTery, 05/16/2019

  • Between the Lines

    Between the Lines

    ★★★½

    “The movie’s best joke is that there’s not much idealism left here to be corrupted, with everyone seeming to agree that the paper’s glory days are long in the rearview. This deceptively breezy film is really a sneaky generational portrait of young radicals running out of steam in their thirties. It has a wistful, end-of-an-era vibe that time has only sweetened.” - WBUR’s The ARTery, 05/15/2019

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★

    Masterpiece though it may be, this isn't even the best movie Francis Ford Coppola made that year.

  • The Hustle

    The Hustle

    ★½

    I thought phony accents couldn’t get any cringier than what Hathaway’s doing here and then Dean Norris opened his mouth.

  • Rafiki

    Rafiki

    ★★★

    “Kahiu struggles a bit juggling the tonal shifts and bungles a central act of violence, but even her missteps have a scrappy quality I found endearing. Rafiki reminds me of those occasionally clumsy underdog indies from the ‘90s New Queer Cinema movement, like a Kenyan cousin to The Incredibly True Adventures Of Two Girls In Love.” - WBUR’s The ARTery, 05/10/2019

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★

    “Moss is miraculous here in a performance that leaves her guts smeared all over the floor, allowing us to see the wounded little girl inside the monster that terrorized us and the emotional scaffolding that held up her rock star persona. There’s a moment when she tries on the act again for a bit of banter and it’s like watching someone wear an ill-fitting suit.” - WBUR’s The ARTery, 05/01/2019

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★½

    Really enjoyed the first two hours when the actors were allowed to act and then the rest is just a crushing bore.