Sort by

Sean P. has logged 45 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Nick

Uncle Nick

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry