Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry