Sort by

seb has logged 48 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
20
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Place Without Limits

The Place Without Limits

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ring

Ring

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry