Sort by

seb has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★★
Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Laughing Club of India

The Laughing Club of India

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue VI

Decalogue VI

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Very British Psycho

A Very British Psycho

1997
×
Edit this entry  
02
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★½
Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry