• (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m not totally sure about the end/the perspective on Tom, Summer is totally upfront about everything and Tom goes along with it just expecting she’ll change her mind and gets devastated and pretty dickish when she doesn’t- not cool man! I know JGL has said Tom is in the wrong and a jerk but it’s not totally clear how much the screenwriter agrees with that- the lesson he learns at the end is basically that he was right the whole…

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★½

    About exactly what you’d expect. I liked the nail gun. Stupid end.

  • Vicky Cristina Barcelona

    Vicky Cristina Barcelona

    ★★★★

    Very solid late Woody with a great cast, and that works on an emotional and ideas level better than the films that came after it. Pretty much everyone is an interesting and well-rounded character, except for Chris Messina who’s perfect as the platonic ideal of the Lame Boyfriend. MVP… Rebecca Hall? Or Javier Bardem? Or maybe even Penelope Cruz?? With a cast like this, who can decide!

  • The Night House

    The Night House

    ★★★½

    Every review of this is like “it’s pretty good and Rebecca Hall is great but the ending sucks and ruins it” and I’m gonna prove that I’m never afraid to go outside the status quo by saying it’s pretty good and Rebecca Hall is great and the ending is alright! The very end is a little silly but the explanation was fine and made sense and for the record I predicted it with basically 99% accuracy about halfway through. Only intermittently scary but that’s okay. Not bad!

  • Slingshot Cops

    Slingshot Cops

    ★★★½

    Shocking that the movie that introduced Sensefoot to the world is also one of the less crazy and strange of its director’s films… but that’s Motern Media for you!

  • Monsters, Marriage and Murder in Manchvegas
  • Non-Stop

    Non-Stop

    ★★★

    This is decent, was a little too similar to Flight Plan which kind of made it hard to get into for a while but it’s still fairly solid and there were a few cool parts. Liam Neeson is alright but I can’t say I love his type of movie. MVP Corey Stoll… I’m sorry for calling you the poor man’s Peter Sarsgaard.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pretty solid, I liked the lead actress and the relationship drama especially in the first half. The more cutesy touches like the narration, the time freeze, and the drug trip were kind of annoying though, and I wasn’t too emotionally connected so once it got into more heavy territory I wasn’t as engaged. I liked the end but I’m not sure if it felt totally worth the build-up. Still good though!

  • Freaky Farley

    Freaky Farley

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I liked this one less than Local Legends or Riverbeast but it’s still good and fun and arguably even more creative and unique. I think the romance plot in the middle was the best part, the Trogs were a fun late addition too.

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★½

    I thought the first part was strong as a realistic look at how fucked up everything’s become because of mass culture and widespread psychotic selfishness, the second part was interesting and mostly effective, and the third part, while generally engaging, kind of fell apart with the satire being way too obvious and one-note. The ending(s) also ruined the tension and I didn’t like the whole final joke. So pretty good overall but very uneven and ultimately not nearly as strong or as interesting as it could’ve been, and as it started out.

  • The Howling

    The Howling

    ★★★

    I thought the beginning of this showed a lot of potential as a dark and interesting metaphor for sexual repression or something but it quickly became pretty stupid and kind of boring though relatively stylish and well-made. The end was solid though and one of the few parts that’ll stick with me. Werewolf make-up… not that good!

  • Rifkin's Festival

    Rifkin's Festival

    ★★½

    Surprisingly lush images, stale and lame witticisms, a laughable lead performance, and predictable and self-obsessed themes add up to another bizarre Late Woody film. Frequently boring but still somewhat entertaining and I did find the end fairly effective. There’s a lot of talk in this about how films should ignore topical political issues and instead focus on the real important subject matters like God and Death and Love, but in the movie itself those themes basically amount to talking about…