Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jan Johansson - en liten film om en stor konstnär

Jan Johansson - en liten film om en stor konstnär

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Henri Rousseau, or The Burgeoning of Modern Art

Henri Rousseau, or The Burgeoning of Modern Art

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
27
Enforcement

Enforcement

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Taffin

Taffin

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nina Simone: Live at Montreux, 1976

Nina Simone: Live at Montreux, 1976

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry