• The Stranger

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★

  • Torment

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★★

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★½

  • Casablanca

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • The Great Dictator

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • The Lady Vanishes

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Walpurgis Night

  • Triumph of the Will

  • Duck Soup

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Vampyr

  • M

  • City Lights

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

  • Our Hospitality

  • Nosferatu

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Birth of a Nation

  • Suspense.

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★★

  • Frankenstein

  • A Corner in Wheat

  • Those Awful Hats

  • The Red Spectre

  • Tit-for-Tat

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Kenya: Until Hope is Found

    ★★★★