RSS feed for secondzeit

secondzeit has logged 53 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Chills: The Triumph and Tragedy of Martin Phillipps

The Chills: The Triumph and Tragedy of Martin Phillipps

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Our Music

Our Music

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Stone Roses: Made of Stone

The Stone Roses: Made of Stone

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Edit this entry