• Last Summer

    ★★★

  • Moxie

  • Rebecca

  • I Care a Lot

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

  • Summer of 85

  • Normal People

  • Unorthodox

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Love, Spells and All That

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Two of Us

    ★★★½

  • Arab Blues

  • Marriage Story

  • La Belle Époque

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Beanpole

    ★★★½

  • And Then We Danced

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Money Trap

  • Never Look Away

    ★★★★

  • The Favourite

  • The Wild Pear Tree

  • Cold War

  • Transit

  • 303

    ★★★★

  • Butterflies

  • Phantom Thread

  • Coco

  • Borg vs McEnroe

    ★★★½

  • Lady Bird

  • Loveless

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★

  • The Square

  • Something Useful

    ★★★★★

  • On Body and Soul

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

  • Bridget Jones's Baby

  • The Light Between Oceans

    ★★★

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

  • Frantz

  • Elle

  • The Salesman

  • Graduation

    ★★★½

  • The Unknown Girl

  • Paterson

  • American Honey

  • Toni Erdmann

  • I, Daniel Blake

  • Julieta

  • Things to Come

  • I, Olga Hepnarova

    ★★★½

  • Perfect Strangers

  • Captain Fantastic

  • Manchester by the Sea

  • Memories of the Wind

  • Freeheld

  • The Wait

  • Suffragette

  • Macbeth

  • Frenzy

  • The Lobster

  • Youth

  • Carol

  • Son of Saul

  • Victoria

  • Ivy

  • Olive Kitteridge