RSS feed for julia

julia has logged 32 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Artmatic

Artmatic

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Krakatau

Krakatau

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Shot / Countershot

Shot / Countershot

1987
×
Edit this entry  
19
Manufractur

Manufractur

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
04
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Last Faust

The Last Faust

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry