RSS feed for julia

julia has logged 142 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
★½
Edit this entry  
02
As Though Nothing Could Fall

As Though Nothing Could Fall

2018
×
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Krakatau

Krakatau

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
We Know How to Deal With Spies

We Know How to Deal With Spies

2018
×
Edit this entry  
03
Domingo, Sozinho

Domingo, Sozinho

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Legalize it!

Legalize it!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
Edit this entry  
02
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
01
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brasilianas 8 A Velha a Fiar

Brasilianas 8 A Velha a Fiar

1964
×
Edit this entry  
25
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Cinco Vezes Favela

Cinco Vezes Favela

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
10
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Edit this entry  
08
Metalosis Maligna

Metalosis Maligna

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Idea

The Idea

1932
×
Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Little Cotton Girl

The Little Cotton Girl

2003
×
Edit this entry