RSS feed for julia

julia has logged 48 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Palisades in Palisades

Palisades in Palisades

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Man with Mirror

Man with Mirror

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Seasons...

Seasons...

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rest in Peace — Clown: Gone Forever

Rest in Peace — Clown: Gone Forever

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bang Bang

Bang Bang

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Só Aqui

Só Aqui

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last Faust

The Last Faust

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
eu não quero falar sobre o tempo.

eu não quero falar sobre o tempo.

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry