River has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Basic

Basic

2003
×
Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
American Pie Presents: Beta House

American Pie Presents: Beta House

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Family

A Family

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For the Emperor

For the Emperor

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry