Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
Read prior review Edit this entry  
14
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
Edit this entry  
14
The Tenant

The Tenant

1976
×
Edit this entry  
13
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The True Cost

The True Cost

2015
×
Edit this entry  
02
Commanding Heights: The Battle for the World Economy

Commanding Heights: The Battle for the World Economy

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
My Generation

My Generation

2017
×
Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Until The Birds Return

Until The Birds Return

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★
Edit this entry