• (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★½

    no❤️

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★

    starting to believe that love may be a good thing

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★★

    this was so 🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺 i’m so 🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    samara weaving’s scream is everything to me

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★½

    i too would like to rob

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    cute ❤️

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    lindsay lohan in this is THE blueprint

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    howard locking arno and his goons in the entrance of the shop while he watches the game in ecstasy was actually the same energy as me forcing my parents and brother to watch this

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★

    kind of slow... like really slow... and the religious element seemed so empty that it kind of fell into cliche territory... but it was a good Sunday type of movie :-)

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★★

    I’ve reconciled with the fact that I never know how to articulate what and how I feel after watching a film, but it pains me not being able to find the right words for this one. It was horrific and violent and gut wrenching and there was a continuous pain in my chest as I was watching it. When it ended I wanted to let out the guttural scream that I was waiting for Clare to release. I’ve always been…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    i love musicians ??? music ? !!! life !!!

  • The Party

    The Party

    ★★★★

    they did ‘going crazy in quarantine’ without even being quarantined