lamb has logged 80 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
11
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coffee Shop

Coffee Shop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Edit this entry  
15
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oasis

Oasis

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nana

Nana

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What If

What If

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry