Sort by

Seismo has logged 317 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
Singing Lovebirds

Singing Lovebirds

1939
×
★★★
Edit this entry  
11
Angels and Cherubs

Angels and Cherubs

1972
×
★★
Edit this entry  
11
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Simple Event

A Simple Event

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Downpour

Downpour

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ip Man: The Final Fight

Ip Man: The Final Fight

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Life After Life

Life After Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vital

Vital

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Edit this entry  
04
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
That's It

That's It

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

1980
×
★★
Edit this entry  
24
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hazard

Hazard

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Overdose

Overdose

1983
×
★★½
Edit this entry  
20
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hellstrom Chronicle

The Hellstrom Chronicle

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Foes

Foes

1977
×
★★½
Edit this entry  
17
Haze

Haze

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Portrait of the Artist as Filipino

A Portrait of the Artist as Filipino

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Iron Island

Iron Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pieces

Pieces

1982
×
★★
Edit this entry  
12
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Ashes

The Ashes

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nargess

Nargess

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The River

The River

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★
Edit this entry  
08
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Mermaid Legend

Mermaid Legend

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
How to Win at Checkers (Every Time)

How to Win at Checkers (Every Time)

2015
×
★★
Edit this entry  
07
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time... This Morning

Once Upon a Time... This Morning

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Séance

Séance

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Sunflower

Sunflower

2006
×
★★
Edit this entry  
04
The Isle

The Isle

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Camel(s)

Camel(s)

2002
×
★★★
Edit this entry