Sort by

selomeee has logged 337 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas CEO

Christmas CEO

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
Read the review Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
Read the review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Café au Lait

Café au Lait

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Humans

The Humans

2021
×
Edit this entry  
04
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Home Shopper

Home Shopper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry