• Moon Knight

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Eternals

    ★★½

  • Come From Away

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Kingdom: Ashin of the North

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Nobody

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • Prisoners of the Ghostland

    ★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Psycho Goreman

    ★★★★

  • Firestarter: The Story of Bangarra

    ★★★½

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Shadow in the Cloud

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Host

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • The Rental

    ★★★½

  • The Dark and the Wicked

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • His House

    ★★★★

  • Cats

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Good Liar

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Blood Vessel

    ★★

  • The Mortuary Collection

    ★★½

  • Synchronic

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Satanic Panic

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Daniel Isn't Real

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Wandering Earth

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★½

  • Monos

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★

  • Mojin: The Worm Valley

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★