senseiparks has logged 266 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunday in the Park with George

Sunday in the Park with George

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry