• A Silent Voice

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Piper

  • Paterson

    ★★★★½

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

  • The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Riley's First Date?

  • Room

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • The Pavement

  • The Witch

    ★★★★

  • BoJack Horseman Christmas Special

  • Black Mirror: White Christmas

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Into the Woods

    ★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • Girlhood

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Tome of the Unknown

  • Merrily We Roll Along

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Under the Skin

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Mood Indigo

    ★★★½

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • Black Mirror: White Bear

  • Black Mirror: Be Right Back

  • Ernest & Celestine

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★

  • The Master

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • ParaNorman

    ★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Casa De Mi Padre

    ★★½

  • Tangled Ever After

  • Black Mirror: The Entire History of You

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★½

  • Black Mirror: The National Anthem

  • It's Such a Beautiful Day

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★

  • Mr. Popper's Penguins

    ★★★

  • La luna

  • Drive

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★

  • Tomboy

    ★★★★½

  • Jane Eyre

    ★★½