• Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • Delicatessen

    ★★★★½

  • Into the Woods

    ★★★★½

  • New York City Opera: A Little Night Music

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Dreams

    ★★★★

  • Awakenings

    ★★★★

  • Knick Knack

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Fletch Lives

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★½

  • Rain Man

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Blue Peanuts

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★½

  • Blue Velvet

  • Sunday in the Park with George

    ★★★★½

  • Clue

    ★★★★½

  • Fletch

    ★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Halloween II

    ★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • Raging Bull

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

  • Chinatown

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • Mean Streets

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

  • Super Fly

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • At Land

  • Fantasia

    ★★★★