Sort by

sergencotak has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Underground

Underground

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Memoria

Memoria

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★½
Edit this entry  
07
Ankebût

Ankebût

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kahpe Devran

Kahpe Devran

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Vanished Into Blue

Vanished Into Blue

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom

Phantom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
02
From Caligari to Hitler

From Caligari to Hitler

2014
×
Edit this entry  
01
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Keçenin Teri

Keçenin Teri

×
★★★★★
Edit this entry  
25
Glass

Glass

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Forever Dies

When Forever Dies

2020
×
★★
Edit this entry  
13
First Hypnotic Suggestion

First Hypnotic Suggestion

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
New Mexico Deathwish Diatribe

New Mexico Deathwish Diatribe

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cells and Glass

Cells and Glass

2020
×
Edit this entry